לכו תבינו נשים! וזה נכון כפליים לגבי נשים רוסיות. אפשר לדבר המון על הסטיגמה שנוצרה לנשים רוסיות בישראל ובכל העולם, סטיגמה שכוללת בתוכה מגוון רחב מאד של דברים שליליים וחיוביים ובעיקר מהבנה שמדובר מזן מאד מיוחד של נשים.

ההרצאה שלי, "פמינה סובייטיקה" מזמינה אתכם להציץ לנבכי נפשה של אישה רוסיה. איך נעשה זאת? דרך הטלוויזיה והקולנוע הסובייטי והפוסט-סובייטי. נכיר את המדינה שהייתה עשרות שנים מאחורי מסך הברזל, מדינה בה הפמיניזם בוטל על ידי חוק מיוחד כבר בשנה ראשונה של קיומה רק כדי לחוקק חוק שוויון הזכויות בין גברים לנשים. מדינה, שעל הנשים שלה כתב כבר לפני יותר ממאה וחמישים שנה המשורר נקרסוב "גם תעצור סוס דוהר, גם תפרוץ לבית בוער". אומניות, סופרות, מדעניות, בונות בתים, בשלניות, צלפיות, טייסות, גננות, מנהלות, מורות, מרגלות – נכיר נשים רוסיות מתקופות שונות, דרך דמויות שנראו במשך שנים על המסכים.

במהלך ההרצאה אזכיר אירועים היסטוריים חשובים שקרו בברית המועצות, אספר על מאחורי הקלעים של הסרטים והסדרות, קומדיות ודרמות, אקרין קטעים וסצנות מהם, חלקם עם כתוביות, חלקם במקביל לתרגום בלייב – כדי שיחד נכיר את פמינה סובייטיקה, דמות האישה הרוסייה דרך קולנוע סובייטי.

אם השמות "מוסקבה לא מאמינה בדמעות", "17 רגעים של אביב", "יד יהלומים", "הזריחות כאן שקטות", "אינטרדייבוצ'קה" נשמעים לכם מוכרים או סתם בא לכם להעשיר את הידע שלכם ולהבין מה קרה במשך עשרות שנים מאחורי מסך הברזל, איך התלבשו, מה אכלו, איך אהבו וגידלו ילדים, אתם מוזמנים!