אם הגעתם לכאן, בטח הייתם בהרצאה שלי על מולטיקי – אנימציה סובייטית.

במהלך ההרצאה הקרנתי קטעים מסרטים מצוירים פופולריים, וכאן בחרתי לצרף לינקים לצפיה בסרטים מלאים.

תהנו!

הנגנים מברמן (1969)

אף על פי שדיברתי רק על פרק אחד, קיימים שני פרקים, המגוללים את חיי הלהקה, פלוס סיפור אהבה של טרובדור ונסיכה. שירים מדהימים שגדלנו עליהם, אנימציה היסטרית שהיום בטח הייתה זוכה בפרסים בינלאומיים וכמובן – הסאבטקסט, הבגדים והאביזרים. ניתן לצפות כאן בשניהם ברצף.

"12 חודשים" (1956)

אגדת נובי גוד מרגשת. על ידה ממשפחה עניה שהאחיות החורגות מציקות לה, על נסיכה מפונקת שהחליטה שעד שלא תקבל לידיה זר של חבצלות העמק שרק נקטפו, נובי גוד לא יתחיל. וכדי לא לצאת חרא לגמרי, היא מודיעה שמי שיביא לה את הפרחים יזכה בפרס. וכך כל המדינה חיה את 37 לדצמבר, הילדה הענייה שנשלחת על ידי האמא הזדונית שחושקת בכסף, אל אמצע היער, בסופת שלגים לחפש פרחים. היא כמעט הולכת לאיבוד ואז מגיעה למדורה, שסביבה 12 גברים. חכו, זה לא סיפור על קפריסין, אלה 12 חודשים שפעם בשנה מתאספים כולה כדי ללוות את השנה הקודמת ולפגוש את השנה החדשה. החודשים רואים את הילדה הקפואה ומחליטים לעזור לה. לשנייה באמצע היער פתאום מגיע אביב והילדה עם הפרחים בדרך לארמון. מה הלאה? תראו.

"נו פוגודי" (1969-1986)

כל הפרקים ברצף, צער בעלי חיים של ממש כי הארנב האידיאולוגי לא מרפה מהזאב האומלל. תכלס, אין שם כמעט מילים, הכל סלספסטיק מצויר משובח.

 

"השלושה מפרוסטוקוושינו" (1978-1984)

ילד מתוק רוצה לאמץ חתול, ההורים לא מסכימים, הוא בורח מהבית יחד עם החתול, מגיע לכפר נטוש, מאמץ כלב וציפור וכולם יחד מנהלים משק בית משותף. סרט מצויר שמעבר בצורה רגישה ואירונית את ההוואי הסובייטי של תקופת הסטגנציה הגדולה. שימו לב במיוחד לציצי של אמא, קורה להם משהו ולא, זה לא מיני.

 

"ויני פוך ופיאטאצ'וק" (פו הדב הרוסי, 1969)

אין מה להרחי, פוך של סויוזמולטפילם מתוק לא פחות מפו של דיסני, בלי להזכיר בכלל את פיגלט/פיאטצ'וק. כל הפרקים – לרשותכם.

"הילד וקרלסון"

סדרת אנימציה שצולמה לפי הספרים של אסטריד לינדגרן, אותה מכירים בהלחט גם בישראל. לא הספקתי להקרין אותה בהרצאה, אבל קבלו את כל הפרקים, מצחיקים בטירוף, אגב, האם הקול של קרלסון נשמע לכם מוכר? רמז, זה אלמנטרי.

 

"צ'בורשקה וגנה התנין" (1969-1986)

ייצור מוזר עם אוזניים גדולות שמגיע משום מקום וכל מה שהוא רוצה זה למצוא חברים חדשים.

 

 

זה הכל להיום, אני מאמינה שאמשיך להוסיף לכאן עוד מולטיקי שונים, אז מוזמנים לבקר וגם אשמח אם תירשמו לדיוור שלי "פתגם רוסי אחד ביום" שחוזר לתיבת המייל שלכם בתחילת ספטמבר (מה לעשות, גם פתגמים צריכים חופש!).

יש לכם שאלה? רוצים להזמין אותי להרצאה? אני זמינה במייל marinakigel@gmail.com.

רוצים לעקוב אחרי בפייסבוק, אינסטגרם או טוויטר? בכל אחת מהרשתות החברתיות אני מופיעה כ-Marina Kigel.

נתראה בהרצאות הבאות!